Prečo sú rozcvička a strečing dôležité aj pre deti

Milí rodičia,

na našom angličákovskom blogu máte možnosť podrobne sa dočítať o dôležitosti rozcvičky a rovnako aj strečingu v prípade nás dospelákov. Ak ste naše články čítali, možno si práve spomeniete na preraďovanie rýchlostí alebo na zatiahnutú ručnú brzdu. Ak nie, pred prečítaním tohto článku odporúčam prečítať najskôr tie dospelácke. Na zjednodušenie vám rovno prikladám linky: 

https://www.anglicak.sk/dolezitost-rozcvicky-nielen-pred-prekazkovym-behom/

https://www.anglicak.sk/strecing-ako-forma-regeneracie/

V prípade vašich deťúreniec sa toho veľa nemení. Rovnako aj ich telo potrebuje kvalitné zahriatie a rozcvičenie sa nielen pred tréningom alebo samotnými pretekmi, ale aj v každodennom živote. A potrebuje aj dôležitý, u detí, žiaľ, často zanedbávaný a vynechávaný statický strečing. 

Deti sa rady hýbu – to je aj moja osobná skúsenosť z obdobia, keď som ich trénovala. Napriek tomu však konštatujem, že vo väčšine prípadov majú pohybu málo a sedenie za školskými ľavicami, online svet vyučovania alebo hranie hier na tabletoch, prípadne čas „na telefónoch“ si odnášajú svoju daň v podobe skrátených a ochabnutých svalov a taktiež oslabeného stredu tela už v ich detskom veku. 

Vybudovanie zdravého návyku rozhýbania sa a strečingu preto považujem za dôležité nielen v rámci tréningov, prípadne až pretekov, ale odporúčam ich praktizovať s deťmi na dennej báze. A my rodičia im dokážeme byť v tomto prípade nápomocní a ísť im príkladom.  

Rozohriatie a rozhýbanie tela  

Na Angličáku sa naši tréneri radi postarajú o rozcvičenie vašich detí pred prekážkovým behom. A k tomu domácemu rozcvičeniu sa prikladám svoje tipy, ktoré som pri trénovaní detí používala ja.

Na začiatok je ideálne zahriať telo pohybom. Nízky poklus na mieste, keď dieťa skôr krotíme, aby sa hneď nerozohnilo, môže prejsť plynule do stredného poklusu až do vysokého. Nasleduje predkopávanie, zakopávanie a panáčikovia (po anglicky známy cvik jumping jack), a to všetko v príjemnom tempe. 

V prípade, ak máte k dispozícii väčší priestor, je možné to isté rozohriatie praktizovať aj v priestore. Začnete kolečkom poklusov, pridáte cval bokom, jemný beh vzad, poskoky do kríža ruka-noha, skákanie ako žaba, nízka chôdza ako kačka či polozenie si v medvedej alebo račej chôdzi.

Svaly sa tým dostanú do prevádzkovej teploty, telo je rozohriate, dieťa zadýchané a môže prejsť na rozcvičku na mieste a dôkladnejšie si rozhýbať aj kĺby. Dieťa rozhýbavame od hlavy až po päty. Začíname pomalým krúžením hlavou, pokračujeme rozhýbaním ramien, lakťov, zápästí cez krúženie trupu, bokov a bedier až po rozhýbanie kolien a členkov. A je to hotovo. 

Statický strečing

 Zo svojej trénerskej skúsenosti k tejto téme prikladám dva časté javy, ktoré bývali bežné aj v našej detskej akadémii. 

Prvou a veľmi častou je skupina detí, ktorá má buď celkovú, alebo ešte častejšie čiastočnú hypermobilitu tela. Možno to poznáte – videli ste nejaké dieťa a mali ste pocit, že je z gumy. V takýchto prípadoch sú svalové úpony často pouvoľňované a dieťa tak šľachy, väzy, úpony a svaly púšťajú do extrémnych rozsahov. To na prvý pohľad mnohokrát pôsobí dojmom „wau“, dieťa si napríklad dokáže dať nohu za hlavu. Kĺby sú však púšťané do pre ne neprirodzených polôh, čo môže spôsobovať napríklad ich rýchlejšie opotrebovanie. Píšem o tom preto, že v prípade hypermobilných častí tela nie je vhodné tieto svalové skupiny statickým strečingom naťahovať, ale, naopak, žiada sa okolité svaly tréningmi posilňovať. 

Druhou, tou najčastejšou skupinou sú deti so skrátenými svalovými skupinami, najčastejšie z dlhého a zhrbeného sedenia v škole alebo/a vďaka zanedbávanému statickému strečingu po tréningoch. Dieťa si aj sami doma dokážete otestovať, či sa napríklad dokáže predkloniť a dotknúť prstami zeme alebo ho pri tom ťahajú zadné stehná či chrbát. Či sa hrbí a má pravdepodobne skrátené prsné svaly alebo či si napríklad bez nežiaduceho prehnutia v spodnom chrbte dokáže pri zakopávaní kopnúť do vlastného zadku. 

Statický strečing odporúčam vykonávať po tréningu, každý večer pred spaním a, samozrejme, aj po prekážkovom behu – či už priamo po dobehnutí do cieľa, alebo, ešte lepšie, doma v pokoji. Svalové skupiny potrebujú na  to, aby povolili a natiahli sa, čas, preto je nutné držať statickú strečingovú polohu u detí aspoň 20, ideálne 30 sekúnd, čo pre ne býva z hľadiska udržania sa v pokoji a relaxe bez pohnutia často náročné. Fungujúce a neposkracované telo však prináša do každodenného života množstvo výhod a je dôležitou súčasťou v prevencii a predchádzaní športových zranení u detí. 

Želám vašim deťom, aby si popri svojich obľúbených pohybových aktivitách prirodzene osvojili rozcvičku aj strečing a aby ich vykonávali s radosťou. 

Tešíme sa na ne na Angličáku!

Alex