Príprava na detský prekážkový beh

Ahojte, rodičia malých Angličákov!

Prihlásili ste svoje dieťa na prekážkový beh a premýšľate, čo všetko bude potrebovať na jeho pohodlné zvládnutie? V nasledujúcich riadkoch vám poskytneme tipy, ako dieťa obliecť a obuť, dozviete sa aj čo-to o strave – čo je vhodné dať mu pred behom či po ňom, ako aj rovnako dôležité informácie, na čo pred podujatím nezabudnúť. Po prečítaní tohto blogového článku získate jasný prehľad o tom, čo všetko bude vaše dieťa potrebovať, a budete si tak vedieť vytvoriť vlastný zoznam.

Dobrá nálada

Kým sa dostanem k materiálnym veciam, mojím prvým odporúčaním je vybaviť sa dobrou náladou. Vaša pozitívna energia a dobrá nálada sú pre vaše deti veľmi dôležité – či už v období pred prekážkovým behom, alebo počas neho. Lebo dobre naladení rodičia znamenajú dobre naladené deti. Teda tie, čo nepociťujú tlak na výkon, a majú tak možnosť si preteky užiť bez ohľadu na výsledok a získať množstvo zážitkov, na ktoré budú ešte dlho spomínať. 

A teraz sa môžeme posunúť ďalej.

Spíšte si zoznam

Hneď po dobrej nálade a radosti zo zážitku považujem tento bod prípravy za najdôležitejší. To znamená vziať si pero a papier alebo jednoducho telefón a spísať si zoznam všetkého, čo na prekážkový beh bude vaša ratolesť potrebovať. Ak absolvujete viacero podujatí, zoznam už budete mať „zapísaný“ v hlave, ale na začiatok je fajn si všetko spísať, aby sa nestalo, že na niečo zabudnete a zbytočne sa tak dostanete do stresu. Po zapísaní stačí nachystané veci zo zoznamu vyškrtávať. A večer pred prekážkovým behom iba prekontrolovať, či sa všetky dôležité veci nachádzajú vo vašej taške, aby ste sa vyhli naháňačkám a stresu z balenia ráno pred odchodom.

NEVYHNUTNÉ VECI

Tieto dokumenty sú nevyhnutné, pretože bez ich predloženia pri registrácii nebude vášmu dieťaťu umožnené štartovať. Sú to:

  1. občiansky preukaz zákonného zástupcu, 
  2. vstupenka,
  3. reverz – prehlásenie zákonného zástupcu a 
  4. kartička poistenca. 

POTREBNÉ VECI

1. Vhodná obuv 

Na samotné zdolávanie trate sú potrebné jednoznačne tenisky s podrážkou do terénu, na ktorej sú výbežky, nie však kovové, čím zabezpečujú ochranu nohy v klzkom, nerovnom či náročnejšom teréne a udržiavajú nohu dieťaťa stabilnú aj na prekážkach. V žiadnom prípade neodporúčam vziať deťom tenisky s hladkou podrážkou určené na betón, rovnako nie tenisky určené na cvičenie na telocvik alebo tenisky na bežné nosenie. Hladké podrážky sú v prípade prekážkových behov nebezpečné a často sa extrémne šmýkajú na prekážkach alebo v daždi. Vhodná a bezpečná obuv je tak základnou výbavou absolvovania prekážkového behu najmä kvôli bezpečnosti vašich detí. Po dobehnutí do cieľa si už dieťa môže obuť klasické tenisky s hladkou podrážkou alebo obuv, ktorá mu je pohodlná. Nezabudnite teda na náhradnú obuv, pretože deti na trati čakajú vodné či bahenné prekážky a po behu je žiaduce, aby sa prezuli.  

2. Vhodné oblečenie 

Rovnako ako u dospelých, aj u detí je na beh ideálne funkčné oblečenie. Napríklad aj ich obľúbený futbalový či športový dres. V teplom počasí je to jednoznačne tričko s krátkym rukávom a krátke nohavice z rýchloschnúceho materiálu. Bavlnené a merino materiály nie sú vhodné, pretože neodvádzajú pot a po namočení či bahennej prekážke ostávajú ťažké, mokré a nasiahnuté vodou. Bavlnené tričko a tepláky im môžete nachystať ako náhradné oblečenie po dobehnutí do cieľa. 

Podkolienky, vysoké ponožky alebo kompresné detské podkolienky sú pre deti na prekážkový beh rovnako vhodné. Na prekážkach, kde sa deti plazia, tak dokážu zabezpečiť ich ochranu pred doškriabaním sa. Nie sú však povinné a záleží len na vašom dieťati, v čom sa cíti dobre a na čo je zvyknuté.  

3. Pokrývka hlavy 

V prípade horúceho počasia odporúčam jednoznačne nezabudnúť na pokrývku hlavy. Šiltovka je vhodná pri čakaní pred štartom a pohybe po areáli po dobehnutí do cieľa. Na samotnej trati by ju mohlo dieťa z hlavy stratiť, a aj z tohto dôvodu preto považujem za vhodnejšiu na trať čelenku. Deťom nebudú zavadzať vlasy a rovnako im vďaka nej nebude stekať pot do tváre. 

4. Uterák alebo osuška

Po dobehnutí bude treba deti umyť, osprchovať alebo minimálne utrieť, a preto im nezabudnite pribaliť aj uterák.

5. Veci na prezlečenie 

Náhradnú obuv a oblečenie som už spomínala vyššie – proste niečo, v čom sa vaše dieťa cíti komfortne. Spodná bielizeň, ponožky, tričko, krátke nohavice či tepláky a predovšetkým nezabudnúť na náhradnú obuv. 

6. Taška na špinavé oblečenie 

Na prekážkových behoch deti lozia, plazia sa a čakajú ich aj spomínané bahenné či vodné prekážky. Inak to nebude ani na našom Angličáku, takže taška na špinavé oblečenie sa určite zíde. 

7. Vlastný pitný režim

V cieli deti pitný režim dostanú, no v prípade horúceho počasia je dôležité dopĺňať pomaly tekutiny aj počas registrácie a čakania pred štartom. 

8. Opaľovací krém

V prípade horúcej letnej predpovede nezabudnite na opaľovací krém alebo ním dieťa natrite už ráno pred odchodom. 

9. Finančná hotovosť

Toto je už len tip pre vás rodičov, pretože na podujatí sa vo festivalových arénach zvyknú nachádzať rôzne stánky s doplnkami, oblečením a jedlom a deti si okrem zážitkov môžu domov odniesť aj potešenie v podobe oblečenia, trička či čelenky alebo iného funkčného doplnku. Mnohokrát však nie je možné platiť kartou, iba v hotovosti. 

Týmto by sme mali zoznam pripravený, a ak vám vŕta v hlave, čo je vhodné pre deti zjesť pred prekážkovým behom a po ňom, čítajte moje ďalšie tipy a odporúčania. 

STRAVA A PITNÝ REŽIM

Tak ako u dospelých, aj u detí je dôležitá vhodná strava: aj počas tréningov, športovania, ale najmä počas bežného života. Detské prekážkové behy nie sú v ideálnom prípade o výkone a umiestnení, no na to, aby si ich deti užili, zohráva dôležitú úlohu aj to, čo zjedia minimálne ráno pred štartom. Deti na trati skáču, preliezajú, plazia sa, bežia, zrýchlia, spomalia. Sú prirodzene akčné a nemusí byť pre ne príjemným zážitkom, ak ich na trati pri takýchto pozíciách ťaží v žalúdku nevhodné jedlo alebo pociťujú nedostatok energie, čo dokážu sposobiť práve nevhodné raňajky. 

Akú stravu teda zvoliť? 

Už deň pred podujatím môžete aj deťom urobiť cestovinovú párty. Deti majú vo všeobecnosti cestoviny rady a môžete im ich dopriať buď na sladký, alebo na slaný spôsob, ideálne so zeleninou. Okrem cestovín sú vhodné rizotá, ryžový nákyp, zemiaky na rôzne spôsoby a celozrnné výrobky. Nevhodné je na večeru zaťažovať žalúdok ťažkými, mastnými alebo mäsovými jedlami, ktoré žalúdok trávi niekoľko hodín. 

Ráno pred štartom si deti môžu spokojne dopriať rovnako sladké raňajky. Ale pozor, nie je sladké ako sladké. Rozhodne nemám na mysli sladkosti typu kinderčokolády či čokoládových nátierok s nulovou výživovou hodnotou a rýchlymi cukrami, po ktorých síce telo rýchlo energeticky vystrelí, no rovnako rýchlo dokáže prísť do útlmu. K odporúčaným sladkým raňajkám patria napríklad palacinky, ktoré môžete svojim deťom pripraviť v zdravšej, napríklad špaldovej verzii v kombinácii s ovocím. Ovocie je vhodným raňajkovým doplnkom. Kaše s ovocím, celozrnné pečivo s medom a ovocím, ovsené vločky s ovocím, granola s ovcím, hrsť orieškov s ovocím, celozrnné sušienky či raw tyčinky v kombinácii s ovocím. Proste komplexné sacharidy, ktoré deťom dodajú postupne uvoľnujúcu sa energiu. Ak má vaše dieťa svoju obľúbenú verziu zdravších sladkých raňajok, je skvelá príležitosť mu ich dopriať. Za nevhodné považujem opäť ťažké raňajky zaťažujúce žalúdok, ako napríklad bagety, rybie nátierky, praženicu či párky, a neodporúčam ani mliečne výrobky, ktoré rovnako zaťažujú trávenie.

A čo po behu? 

Verím, že deti poteší cieľový banán a osvieženie v podobe minerálnej vody. Je to prvá kombinácia, ktorá je pre telo po príchode do cieľa a vydýchaní sa vhodná. Ak po čase dieťa vyhladne, je to vhodný čas na doplnenie živín vo forme obeda alebo večere. Odporúčaná je vyvážená strava pozostávajúca z bielkovín, zo sacharidov, z vlákniny a zo zdravých tukov. Mäso, ryby, ryža, zemiaky, zeleninová príloha. Do detského tela tak bude doplnené to, čo na trati stratilo, a po behu a dni plnom pohybu mu môžete dopriať aj jeho obľúbenú sladkosť alebo jej zdravšiu verziu. 

Nezabúdajte na pitný režim

Po celý čas, či už pred prekážkovým behom, alebo po ňom, nezabúdajte ani na pitný režim svojich detí. Ideálna je čistá alebo minerálna voda. Riedené ovocné šťavy odporúčam doplniť do tela až po behu.

Tešíme sa na vaše deťúrence a veríme, že si Angličák s našimi zábavnými prekážkami užijú!

 Alex