Čo si vziať na prekážkový beh
Ahojte, Angličáci!
Už je to niekoľko rokov, čo som absolvovala svoj prvý prekážkový beh. Ako absolútny nováčik som pred pretekmi netušila, čo si na ne so sebou vziať. Naštudovala som si pokyny organizátora a vzala som, čo som doma mala. Priznám sa, že blog nejakého skúseného pretekára by mi vtedy pomohol a uľahčil vlastné skúšanie a testovanie, čo si vziať, čo si obuť, čo zjesť a čo, naopak, vôbec netreba.
Čím viac pretekov som absolvovala a čím viac pretekárov s ich tipmi a skúsenosťami som spoznávala, tým viac som si vedela postupne vyskladať vlastný ideálny zoznam a dnes sa rada so svojimi overenými tipmi podelím.
Ak vás na našom Angličáku čaká premiéra, tu je môj zoznam toho, čo odporúčam vziať alebo nevziať si so sebou.
Kým sa dostanem k materiálnym veciam, mojím prvým odporúčaním je zobrať si so sebou dobrú náladu. Mňa osobne veľmi milo prekvapila energia a dobrá nálada, ktorá sa na podujatí medzi pretekámi šíri, a aj to je jeden z dôvodov, prečo ma prekážkové behy tak bavia. Rada prispievam dobrou náladou a rovnako tak môžete hneď na začiatku urobiť aj vy.
Takže bod číslo jeden je zobrať si so sebou dobrú náladu a poďme k tým materiálnym veciam.
Ideálne je napísať si na začiatku zoznam a v tom postupne škrtať. Pobaliť si veci jednoznačne deň, najneskôr večer pred pretekmi. Neodporúčam naháňať sa a nebodaj stresovať s balením ráno v deň pretekov.
NEVYHNUTNÉ VECI
Tieto dokumenty sú nevyhnutné, pretože bez ich predloženia pri registrácii nie je možné na pretekoch štartovať. Sú to:
- občiansky preukaz,
- vstupenka,
- reverz a
- kartička poistenca.
Tieto veci odporúčam nachystať si ako prvé. Už sa mi stalo, že sme v cudzom meste hľadali obchodné centrá, kde tlačiarne, samozrejme, ako naschvál neboli, a prosili sme v cestovnej kancelárii o pomoc s vytlačením reverzu. Zdržiavať sa a vytvárať napätie pred pretekmi už veru nie je zábava.
POTREBNÉ VECI
- Trailové tenisky, čiže tenisky určené na beh lesom a nerovným terénom. Ideálne však obuv špeciálne určená na OCR preteky. V žiadnom prípade neodporúčam vziať si bežecké tenisky s hladkou podrážkou určené na betón, rovnako nie tenisky určené na cvičenie do fitnescentra alebo tenisky na bežné nosenie. Hladké podrážky sú nebezpečné a často sa v nich extrémne šmýka pri zbiehaní z kopcov a pri zdolávaní niektorých prekážok alebo v daždi. Nevhodná obuv môže pri prechode bahnom alebo vodou nasiaknuť a vy namiesto ľahkých nôh pocítite na nohách bonus v podobe nechceného závažia. Vhodná a bezpečná obuv je základnou výbavou na absolvovanie prekážkového behu. Špeciálne hrotové pretekáske tenisky sú na väčšine pretekov z hľadiska bezpečnosti ostatných pretekárov a ochrany prekážok zakázané.
- Funkčné alebo bežecké ponožky, kompresné podkolienky či kompresné návleky. Keď už som začala od nôh teniskami, pokračujem ponožkami. Absolútne nevhodné je vziať si na seba bavlnené alebo merino ponožky, ktoré nasiaknu vodou, neodvádzajú pot alebo chladia. Čo sa ponožiek týka, ideálne sú z funkčného materiálu, bežecké ponožky so spevnením okolo členkov, pretože členky v nerovnom teréne dostávajú zabrať. Do kopcovitého terénu odporúčam ako lepšiu voľbu kompresné podkolienky či návleky, ktoré práve počas vybiehaní do a zbiehaní z kopcov prekrvujú lýtka, znižujú ich únavu a zmenšujú riziko kŕčov alebo oddiaľujú ich príchod. Kompresné podkolienky či návleky však rovnako odporúčam mať aspoň pár behov pred pretekmi otestované a vyskúšané na vlastných nohách. Nemusí byť príjemné a komfortné zažiť kompresiu, čiže sťahovanie lýtok, prvýkrát až na pretekoch.
- Funkčné krátke nohavice a funkčné tričko alebo tielko. V prípade teplých, nebodaj horúcich letných pretekov jednoznačne odporúčam krátke športové elastické nohavice, opäť z funkčného alebo kompresného materálu, rovnako ako aj tričko. Tieto materiály sú určené na to, aby plnili svoju funkciu počas záťaže, aby odvádzali pot z tela a rýchlo schli. Na rozdiel od bavlnených či merino materiálov, ktoré sú absolútne nevhodné a pri prechode vodnou alebo bahennou prekážkou nasiaknu, neuschnú a na tele opäť pôsobia ako záťaž. V prípade teplého počasia dlhé legíny rovnako neodporúčam, aj keby boli z funkčného materiálu, pretože po prvom kopci a pár lúčoch slnka v nich dokáže byť extrémne teplo a namiesto pohody na trati môžete prežívať opäť nechcený diskomfort vo vlastnom oblečení. Telo sa po štarte zahreje rýchlo samo, aj keď sa nám môže pocitovo zdať, že je vonku chladnejšie.
- Uterák alebo osuška. Po dobehnutí sa budete chcieť umyť, osprchovať alebo minimálne utrieť, závisí to od bahenných či vodných prekážok, preto si jednoznačne nezabudnite vziať uterák.
- Veci na prezlečenie. Je úplne na vás, v čom sa budete cítiť po pretekoch sucho a komfortne. Spodná bielizeň, ponožky, tričko, krátke nohavice či tepláky, – a predovšetkým nezabudnite na náhradnú obuv, ideálne čo najpohodlnejšiu. Nohy dostanú zabrať, takže sa isto potešia niečomu pre vás pohodlnému.
- Tašku na špinavé oblečenie. Ak si nechcete zašpiniť svoje auto – áno, aj to už som čistila –, tak si treba pribaliť tašku na špinavé oblečenie.
ODPORÚČANÉ VECI
- Čelenka, šatka na hlavu alebo iná pokrývka hlavy. Ja osobne odporúčam čelenku. Je praktická, netlačí, z hlavy nespadne. Jej úlohou a pre vás výhodou je, že vám nesteká pot po tvári a vlasy nelietajú kade-tade. Na prvých pretekoch som ju nemala a nebolo mi príjemné upravovať si stále zavadzajúce mokré vlasy z tváre. Navyše je dnes množstvo krásnych čeleniek, ktoré vyzerajú pekne a štýlovo, a to aj na fotkách.
- Bežecký opasok. Môže byť, ale nemusí, ja osobne ho používam a odporúčam na krátke trate do 10 km. Mám v ňom magnézium a v silikonóvej mäkkej a ľahkej fľaštičke vodu.
- Bežecká vesta alebo tzv. Camel Bag. Používam a odporúčam ju v prípade naročnejších pretekov nad 10 km. Je ultraľahká, ani neviem, že ju mám na sebe, a do nej sa mi už zmestí väčšia fľaša s vodou, tyčinka, nejaký prírodný gél či magnézium.
- Vlastný pitný režim. V cieli vás síce voda čakať bude, no na trati telo stratí množstvo tekutín, ako aj minerálnych látok, a tie treba čím skôr po dobehnutí do cieľa doplniť späť. Ideálne je vziať si so sebou minerálnu vodu alebo iónový nápoj, obe alternatívy sú vhodné na doplnenie stratených minerálov. Sladené nápoje a džúsy neodporúčam. Jedlo je rovnako až vedľajšia potreba a väčšie porcie potravy telo potrebuje najskôr hodinu po pretekoch. V prípade vyčerpania je vhodné dať si banán, poprípade tyčinku, ktoré často bývajú súčasťou cieľového balíčka.
- Nabitý mobilný telefón. O zážitky sa chce asi väčšina z nás podeliť a zaznamenať si ich na pamiatku, a v cieli, keď je po všetkom, sa asi každý rád odfotí a natočí nejaké videá. Brať mobilný telefón na trať vonkoncom neodporúčam pre riziko jeho poškodenia či straty.
- Opaľovací krém. V prípade horúcej letnej predpovede nezabudnite na opaľovací krém alebo sa ním natrite ráno pred odchodom na preteky.
- Finančnú hotovosť. Na pretekoch sa vo festival arénach zvyknú nachádzať rôzne stánky s doplnkami, oblečením alebo jedlom a vy si okrem zážitkov často môžete odniesť domov aj potešenie v podobe bežeckého oblečenia, čelenky alebo iného funkčného doplnku. Vo väčšine prípadov však nie je možné platiť kartou, preto je vhodné mať pri sebe aj finančnú hotovosť.
VECI NA INDIVIDUÁLNE ZVÁŽENIE
- Takzvané potítka na zápästia. Možno ste zvyknutí používať ich pri športe, no na OCR pretekoch ich nepovažujem za nápomocné, pretože po prvom bahne či vodnej prekážke sa zašpinia alebo zamočia a prestávajú plniť svoju funkciu. Túto drobnosť teda považujem skôr za zbytočnú ako za užitočnú.
- Rukavice na ruky ako „pomoc“ pri zdolávaní prekážok. Pokiaľ nemáte nejaký overený tip na rukavice, ktoré vám sadnú, apokiaľ nemáte odskúšané, že na prekážke či napríklad pri rúčkovaní budú pevne držať a vy sa z prekážky nezošmyknete, vziať si ich so sebou na preteky neoporúčam. Rukavice sa často premočia a prestávajú plniť svoju funkciu, rovnako je pod nimi úchop oslabený, hoci množstvo ľudí žije v presvedčení, že im pomôžu. Pravdou je, že vás ochraňujú pred zodraním si kože, nezaručujú však udržateľnosť pri rúčkovaní, často práve naopak. Skúseného pretekára asi neuvidíte s rukavicami na prekážke. Mne osobne funguje oblepiť si len prsty špeciálnou páskou a je pravda, že mi úchop na hrubých tyčiach lepšie drží a prsty sa mi nešmýkajú.
- Kofeínové energetické gély a stimulanty. Radšej sa na trati vydýchať, napiť vody, ideálne minerálnej, alebo v prípade vyskytnutia sa kŕčov použiť magnézium ako do seba dávať povzbudzujúce gély či nápoje na báze kofeínu, taurínu a iných chemických stimulantov, ktoré vás síce dokážu na chvíľu vystreliť a povzbudiť, no po krátkom čase aj opäť utlmiť a často vziať v konečnom dôsledku viac energie ako poskytnúť pomoci, pokiaľ s ich užívaním nemáte skúsenosť.
Takže toľko k mojim najdôležitejším tipom, milí Angličáci. Na záver pripomínam: nezabudnite si najskôr spísať vlastný zoznam. Oslobodenie mysle od prirodzených, no dôležitých úkonov vám vďaka tomu dovolí sústrediť sa na užitie si pretekov, stretnutie sa s novými ľudmi či kamarátmi namiesto premýšľania, či ste náhodou na niečo nezabudli.
Alex