Sú prekážkové behy vhodné aj pre deti?

Ahojte, Angličáci!

Deti, pohyb a dobrodružstvo. Vybavuje sa vám pri týchto slovách aj vaše detstvo? Ako ste ho z hľadiska pohybu a dobrodružstva prežili vy? Mali ste aj vy môžnosť zažívať ako dieťa pohybovú voľnosť a telu prirodzenú tvorivosť?

Najskôr pozorovať, potom objavovať, napodobňovať, loziť, skákať, preskakovať, behať, tráviť väčšinu času na čerstvom vzduchu s partiou kamarátov v neustálom pohybe. Presne takto nejako vyzeralo moje detstvo a je možné, že aj to vaše.

Doba sa však za tých viac ako tridsať rokov zmenila a to, čo bolo kedysi prirodzeným štandardom a podporovateľom dôležitých pohybových a vývinových zručností každého dieťaťa, sa postupom času stalo viac výnimočným ako bežným javom. A zo skúseností z trénovania detí sa mi táto skutočnosť mnohokrát len potvrdila. Uvediem aj príklady z vlastnej praxe. Sedem z desiatich detí vo veku približne desať rokov nikdy neskákalo cez gumu, polovica detí neskákala cez švihadlo, s kotúľom vpred má veľký problém mnoho z nich a takto by som mohla pokračovať ďalej. Ak sa deti dostávajú k týmto z hľadiska vývoja dôležitým pohybom v neskoršom veku, stáva sa, že ich vykonávanie môže byť pre ne zrazu zo začiatku náročné alebo sa u nich môže objaviť strach niektoré cviky vykonať. Často to vídavam napríklad pri spomínanom kotúli. Postupným tréningom a hravou formou, ktorá ich bude baviť, však stále majú možnosť dobehnúť, čo zameškali.

Výzvy, zábava a dobrodružstvo sú práve tým, čo majú deti jednoducho rady, podporuje to ich vývin, je to pre ne prirodzené a z môjho pohľadu nevyhnutné zažívať. Práve preto ma teší, že okrem klasických prekážkových pretekov, ktoré nás dospelákov do detstva svojím spôsobom vracajú, začali vznikať prekážkové preteky aj pre naše deti a aj práve tie podporujú to prirodzené, čo je v našich deťoch,. Nebude medzi nimi chýbať ani náš detský Angličák, kde si aj vaše deti budú môcť vyskúšať nové dobrodružstvá, získať nové skúsenosti, zažiť zábavu, a to všetko v pohybe. A, prirodzene, na čerstvom vzduchu.

Rodinné, priateľské, zábavné.

Aj také budú Angličákovské preteky, určené okrem športovcov, hobby športovcov a elitných pretekárov aj pre celé rodiny i našich najmenších. A naši najmenší sa veru budú mať na čo tešiť.

Čo teda môže dieťa vďaka absolvovaniu prekážkových pretekov získať a v čom mu môže byť tento zážitok prospešný?

  1. Odvaha

Prekážkové preteky môžu pôsobiť síce náročne, no možnosť zvladnuť ich má naozaj každé dieťa. Navyše obťažnosť a dĺžka trate sú prispôsobené jednotlivým vekovým kategóriám. Dieťa potrebuje len dávku odvahy, a ak mu chýba, vďaka zdolávaniu prekážok si ju môže ľahko posilniť. „Nemusím, ale môžem!“ aj také je heslo našich pretekov Angličák a pre vaše dieťa to znamená, že nemusí bežať, ak nebude chcieť, nemusí nutne zdolať každú prekážku, ak má pri nejakej strach, no na druhej strane sa môže o to pokúsiť. Alebo môže dostať pomoc a zažiť ďalšiu novú skúsenosť a posilnenie svojej odvahy či sebavedomia. A nabudúce to môže byť ešte lepšie a radostnejšie.

2. Podpora 

Deti sú štastné, ak ich rodičia pozorujú a ak vidia, čo dokážu. Verím, že radostná podpora, nesilená do výkonu dieťaťa, dokáže byť jeho hnacou energiou a zároveň radosťou, ktorú môže vo svojom vnútri vďaka svojim rodičom cítiť. Krúžky, ktoré deti absolvujú vo svojom voľnom čase, sú väčšinou mimo prítomnosti rodičov a práve na pretekoch má rodič možnosť svoje dieťa podporiť a vidieť jeho zručnosti. A dieťa má môžnosť ukázať mu svoje prirodzené pohybové schopnosti alebo talent a zároveň sa tešiť, že jeho rodičia prežili túto udalosť s ním – či už priamo na trati u najmenších detí, alebo popri trati  v prípade tých väčších. 

3. Možnosť naučiť sa neporovnávať sa s inými

Prekážkové preteky detí nie sú futbalová súťaž ani majstrovstvá, kde najlepší vyhrávajú a rozhodujú tvrdé tréningy, talent a výkon. Vo väčšine prípadov sa nebežia na čas. Víťazom sa stáva každé dieťa, ktoré dobehne do cieľa, nech je to v akomkoľkoĺvek poradí a čase a nech sú jeho zručnosti akékoľvek. Má možnosť zdolať prekážky po svojom a nemusí nikomu nič dokazovať a ani sa porovnávať. V cieli ho za jeho snahu, odvahu a odhodlanie čaká medailová odmena práve bez ohľadu na jeho čas a umiestnenie. Nezažije možno preň demotivujúci pocit, že ocenení boli opäť len tí, ktorí podali najlepší výkon. Má možnosť sa stať víťazom samo pre seba.

4. Dobrodružstvo

Preskakovanie, lozenie, plazenie sa, hod do terča, skákanie vo vreci, nosenie bremien, váľanie sa v blate, množstvo pneumatík, zaujímavých a často nepoznaných prekážok, ktoré dnes už väčšinou nemáme možnosť zdolávať v bežnom živote. To všetko sú zážitky, ktoré deti prirodzene milujú, a toto jedno veľké dobrodružstvo ich čaká na trati. Zároveň máte spolu s dieťaťom po zdolaní rôznych prekážok možnosť odhaliť úroveň jeho pohybových zručností a môžete tak na ich zlepšovaní postupne pracovať alebo sa začať venovať práve tomu, čo dieťa na trati bavilo, v čom vynikalo a čo mu robilo radosť. Je možné, že vaše dieťa preteky zaujmú natoľko, že raz sa z neho stane prirodzenou a nenútenou cestou dospelácky OCR pretekár. Alebo aj nie ☺

5. Kamarátstva

Vďaka OCR pretekom som si našla množstvo nových kamarátov. A rovnako som aj mnohých svojich kamarátov motivovala  na to, aby sme tieto preteky zažili spoločne. To isté platí aj  v prípade detí. Majú možnosť spoznať nových kamarátov a rovnako sa dohodnúť a užiť si preteky s celou svojou školáckou či sídliskovou partiou. Pomôcť si, povzdbudiť sa a mať na čo spomínať. Zažívať ako partia radosť z pohybu a z prekonávania prekážok.

Na záver …

Pamätám si, keď sme všetky deti z našich detských tréningov vzali na ich prvé prekážkové preteky. Bol to pre ne radostný zážiťok a na najbližšej hodine nám s radosťou v očiach rozprávali, ako sa tešia, keď ich zažijú opäť o rok. A aj že chcú natrénovať to, čo im veľmi nešlo.

V ďalších prospešných benefitoch by som vedela pokračovať, no verím, že si spolu  so svojimi deťúrencami a školákmi nájdete po absolvovaní našich prekážkových pretekov aj tie svoje. Budeme sa tešiť, ak na Angličáku deti zažijú nové zážitky. Vitané sú všetky.

Alex