Ahojte, Angličáci!

Vitajte na našej webovej stránke, kde sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o úplne novom – nielen prekážkovom – behu na Slovensku. Nenechajte sa pomýliť skratkou OFR v názve, naše preteky spĺňajú všetky náročné kritériá pre fanúšikov OCR pretekov plus ponúkajú niečo navyše. Sú určené pre všetkých – športovcov, ale aj športovo menej zdatných, veľkých, ale aj malých, pričom spoločným menovateľom všetkého, čo Angličák ponúka, je pre nás dôležitá FUN, teda zábava.

Práve zábava je jedným z motívov, ktorý sprevádzal naše účasti na rôznych prekážkových pretekoch. V prvom rade sme si totiž chceli podujatie, ako aj jeho prekážky užiť a netrápili nás nejaké angličáky, a už vôbec nie čas, za aký sa dostaneme do cieľa. Prihlásili sme sa s tým, že pôjdeme vlastným tempom, najlepšie, ako vieme, a nejako sa do cieľa dostaneme. A aj keď by to malo trvať niekoľko hodín, je to o. k.

A keďže sme horlivo zdieľali svoje zážitky na sociálnych sieťach, neostali nepovšimnuté. Čo nás však najviac prekvapilo, boli reakcie kamarátov a ľudí z nášho okolia, ktorí nás zahrnuli obdivom za našu odvahu. A niekedy aj dobroprajnou závisťou v zmysle „je super toto zažiť, ale ja by som sa na také niečo nikdy neodvážil/a“. Vtedy sme si uvedomili, že existuje množstvo ľudí, ktorí majú prekážkové preteky za niečo, čo je určené len vyvoleným. Argumenty ako nemám kondičku, angličáky by ma zabili, ako tam budem vyzerať medzi tými nabúchancami a podobne sa na nás valili z každej strany. Vtedy nám došlo, že bežný človek, ktorý nie je nazvime to „dostatočne vyšportovaný“, ale rád by si takýto zážitok vyskúšal, vlastne ani veľmi nemá kde. A tak vznikla prvotná myšlienka Angličáka – pretekov, ktoré sú naozaj pre každého.

To však neznamená, že naše preteky neuspokoja profi eliťákov. Naopak. Veríme, že pošteklíme zvedavosť vášnivých fanúšikov OCR pretekov prekážkami, ktoré ešte na Slovensku nezažili a nevyskúšali. Záverečná prekážka s pracovným názvom COMBO je naša srdcovka a veríme, že už len prvý pohľad na ňu vás očarí a motivuje zapojiť sa a dať šancu niečomu novému. Na jej podobe sa výrazne podieľajú náš ambasádor Michal Rajniak a Peťo Malko. Veľmi sa tešíme, že obaja dlhoroční pretekári sú súčasťou nášho tímu a s nadšením nám pomáhajú pripravovať trať, aká tu ešte nebola. Dostali totiž od nás priestor na hranie sa a už teraz vidíme, že sa neboja využiť ho.

Vráťme sa však na chvíľu k skratke OFR. Áno, chápete správne, ide o adaptáciu už známeho OCR, teda obstacle course race. Naše F znamená FRIENDLY a FAMILY. To sú základné kľúčové slová, s ktorými pracujeme od začiatku. FRIENDLY je nastavenie, s akým k pretekom pristupujeme my, a môžete sa k nám pridať. Podľa nás sa totiž dá šport užiť aj bez demolácie a potreby ísť za hranice svojich možností alebo pod tlakom čo najlepšieho výkonu. Prekážkový beh ideme sprístupniť čo najväčšiemu množstvu ľudí a chceme ukázať, že nepotrebujete byť trénovaný športovec, aby ste si na niečo podobné trúfli. Naopak. Poďte si k nám vyskúšať OCR preteky nanečisto, pretože FRIENDLY znamená aj to, že sa môžete pretekov zúčastniť bez „tlaku na výkon“. Okrem klasickej verzie OCR pretekov s meraním času a angličákmi totiž ponúkame aj jej OFR variant, pri ktorom nemáte žiadne obmedzenia, pretože práve tu sa ide bez merania času a bez trestov za nezdolanie prekážky v podobe klasických angličákov.

FAMILY zas znamená, že sa do Angličáka môžete zapojiť napríklad aj ako celá rodina a vyskúšať si množstvo zábavných prekážok  so svojimi deťmi v špeciálnej zóne, ktorá bude sprístupnená všetkým návštevníkom pretekov zdarma, teda FOR FREE. Toto F nás jednoducho baví :). FAMILY je pre nás nostalgia za detstvom, ktoré sme strávili na preliezačkách na sídlisku či naháňaním sa po lese. Činnosti, ktoré možno dnešné deti nepoznajú až tak intenzívne, ako sme ich pozali my. A my šport vnímame ako príležitosť, ktorá spája rodiny a ponúka im možnosť stráviť spolu zmyslupný čas vytváraním spoločných zážitkov. Zároveň sme presvedčení, že deti vnímajú svojich rodičov ako vzor, tak im práve na Angličáku môžete ukázať svoj vlastný vzťah k pohybu. A sami pre seba si vyskúšať, či si vaše telo ešte pamätá to, čo ste vyvádzali v detstve na ihrisku.

A na záver sa možno pýtate, prečo sme preteky nazvali Angličák. Prečo? No lebo práve angličáky odrádzajú množstvo ľudí od účasti na prekážkových pretekoch. Tak sme si povedali, že prinesieme podujatie, na ktorom sa angličákov nikto nemusí báť. Lebo u nás nemusíte, u nás môžete –vybrať si taký variant pretekov, aký vám vyhovuje. FRIENDLY OCR pre dospleákov a aj deti, FRIENDLY OFR aj pre nešportovcov alebo hoc aj FAMILY. A ak sa rozhodnete pre preteky v OFR variante, tak nezúfajte – aj vám budú angličáky dopriate. Lebo u nás angličákuje každý, ale nie rovnako. A ak v OFR verzii náhodou prekážku nezdoláte, bude na vás čakať napríklad aj zábavná úloha s angličákmi – miniatúrami autíčok. OCR nadšencom, samozrejme, burpees doprajeme v tej najkvalitnejšej forme. Pravidlá sú jasne dané a naši dobrovoľníci rozhodne nebudú žmúriť oči pri ich kontrole :).

Vy si tie svoje však teraz presmerujte na náš web a sociálne siete. Tu totiž budeme pravidelne zverejňovať novinky o Angličáku. Jednou z prvých bude aj spomínaná čerešnička na torte nášho športového lunaparku – záverečná, približne 25-metrová prekážka COMBO, z ktorej sme sami padli na zadok, keď sme ju prvýkrát videli vo vizualizácii.

Angličák je na svete a po mesiacoch príprav to v našom tíme aktuálne doslova vrie, pretože spätné väzby prichádzajú a my začíname cítiť obrovskú energiu od vás. Vykročili sme von z obývačky, v ktorej sa pravidelne stretávame na poradách, a to, čo sme nedávno mali len v hlave, sa stáva realitou. S nadšením vám predstavujeme to, čo sme s láskou vytvorili. Veríme, že Angličák sa stane aj vašou srdcovkou tak, ako je našou už od prvej myšlienky, keď sme si povedali, že ideme na to.

Majk, Alex, Ivet a Dafko

O NAS_OFR_ANGLICAK